Використовувати гормональні препарати в якості стимуляторів росту домашніх тварин, почали американські фермери у 50-х роках минулого століття. Потім ця практика поширилася у Канаду, Європу та інші країни. Перший такий стимулятор – діетилстильбестрол (ДЕС). Це синтетичний замінник жіночих статевих гормонів, який використовували тоді в медицині для запобігання викиднів і деяких інших ускладнень вагітності.

20 років потому почали з’являтися дані про негативний вплив цього гормону на здоров’я людей (канцерогенний ефект, здатність викликати аномалії розвитку плода). Тож ДЕС незабаром був заборонений, спочатку в медицині, а потім і у сільському господарстві.

У 1988 році заборона на застосування будь-яких гормонів при виробництві м’яса і молока поширилась на усій території ЄС. Тоді як США, Канада, Бразилія, Аргентина та деякі інші країни просто перейшли на інші, нібито безпечніші гормони.

2012-го року між ЄС і США все ж таки був знайдений компроміс – ЄС зберігає свою заборону на застосування гормонів у виробництві яловичини, а США і Канада отримують підвищення квоти на постачання яловичини без гормонів.

Зовсім інша ситуація склалася на теренах країн СНД. Тут до 1999 року рівень гормонів в продуктах тваринництва не нормували. Так як в Україні гормони не застосовувалися, загального контролю за ними, відносно вітчизняної продукції, не велося. Істотні зміни відчулися після розпаду Радянського Союзу. Тоді перед ветслужбою постало питання «гормонального забруднення», на вирішення якого знадобилося немало часу. Сьогодні це питання включено до державного контролю.

Так в Дніпропетровській регіональній державній лабораторії ветеринарної медицини для проведення досліджень на гормони використовується сучасне європейське обладнання. В продовольчій сировині, в продукції рослинного та тваринного походження, кормах для тварин визначають наявність діетилстильбестролу, 17-естрадіолу, 19-нортестостерону, зеранолу.

Гормони нелегально використовуються в тваринництві для стимуляції росту м’язової маси і підвищення засвоюваності кормів. При надходженні в організм людини з продуктами тваринного походження, викликають суттєві зміни процесів життєдіяльності. Так, зокрема, зеранол (нестероїдний аналог естрогенів) може провокувати безпліддя, порушення в розвитку дітей і підлітків.Своєчасне виявлення гормонів у харчових продуктах – у м’ясі та молоці – зменшує потенційні ризики для здоров’я людини.


0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *