На виконання наказу Державного плану моніторингу інфекційних хвороб птиці, Дніпропетровською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби  здійснюються моніторингові дослідження доставлених зразків патологічного матеріалу  та посліду дикої перелітної птиці із визначених зон ризику Дніпропетровської області методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

Отримано негативні результати на високо- та низько патогенний грип птиці та хворобу Ньюкасла по зонам сезонної міграції дикої перелітної птиці Дніпровського,  Кам`янського,  Новомосковського та Павлоградського районів.

Державний план моніторингу розробляється  з урахуванням цільових видів, оцінки  ризиків та визначених зон високого ризику щодо можливого виникнення високопатогенного та низькопатогенного грипу. Але, у випадку підозри щодо захворювання птиці на грип, терміново повідомляють державного інспектора, який разом з фахівцями державної лабораторії проводить епізоотичне обстеження всієї підозрілої птиці та відбір стандартних зразків для лабораторних досліджень (трупи птиці одразу після загибелі або хвору птицю, не менше 5 голів), внутрішні органи, головний мозок чи проби свіжого посліду (1 г).

       При підозрі, слід пам`ятати про основні клінічні ознаки грипу птиці:

раптова загибель великої кількості птиці у стаді без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії;

відсутність апетиту, хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою;

спостерігають сльозотечу, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія, набряками в ділянці голови і шиї

цианічність слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистий пронос, рідше – симптоми ураження органів дихання;

птиця несе яйця без шкаралупи і з часом припиняє яйцекладку.

Патологоанатомічні зміни:

– множинні крапчасті крововиливи на оболонках серця, серозній та підслизовій оболонках м’язового і залозистого шлунків, м’язах грудної кістки;

– паренхіматозних органах, яйцепроводах і яєчниках;

– спостерігається риніт,  синусит,  аеросакуліт, наявність пінистої  рідини  в  трахеї,  бронхах,  набряк  легень, пневмонія.