Кожного дня ми стикаємось з різними видами теплообміну. Сонце, багаття, люди, тварини випромінюють теплову енергію (інфрачервоні промені).  Теплове випромінювання – це вид теплообміну, обумовлений процесом перенесення енергії від одного тіла до іншого внаслідок випромінювання, поширення та поглинання електромагнітних хвиль. Але чи завжди з таким теплом ми отримаємо користь?

         Вплив інфрачервоного випромінювання насамперед залежить від довжини хвиль, а довжина хвилі – від температури нагрітого тіла. Тобто, чим вище температура, тим коротше хвиля і навпаки.

         Найбільш небезпечними є короткі інфрачервоні хвилі (хвилі від тіл, нагрітих вище 600°С). Вони проникають на кілька сантиметрів у шкірні покриви і можуть викликати нагрівання внутрішніх органів. При тривалому впливі, людина відчуває палюче тепло, болить голова, з’являються ознаки запаморочення і навіть нудота. Короткі інфрачервоні промені несуть в собі велику небезпеку для органів зору. Їх довготривалий вплив на очі призводить до розвитку катаракти. Тепловий удар трапляється теж завдяки коротким інфрачервоним випромінюванням.

         На багатьох підприємствах у технологічних процесах використовується устаткування, що має високу температуру нагріву  – плавильні та сушильні печі, котли, пароводи, нагріті деталі, розплавлені матеріали, електроплити, термообладнання  тощо.

Тепло від цих джерел викликає опромінення тіла людини, підвищення температури повітря у робочих приміщеннях і, як наслідок, накопичення тепла в організмі та порушення теплообміну. Безперервне знаходження працюючого у зоні теплового випромінювання негативно впливає на функціональний стан організму людини (зміни у серцевосудинній системі, порушення нервової системи, негативний вплив на органи зору, перегрів тіла, тепловий удар), знижує продуктивність праці і може призводити до різних захворювань. Тому дуже важливо контролювати інтенсивність теплового (інфрачервоного) випромінювання для своєчасного попередження негативного впливу на організм працюючого та впровадження необхідних заходів щодо мінімізації наслідків дії цього фактору (встановлення захисних екранів, використання теплоізоляційних матеріалів, автоматизація процесів виробництва, використання відповідних засобів індивідуального захисту).  Проте інфрачервоне випромінювання може бути не тільки небезпечним, але й корисним. Дослідження вчених показують, що використання інфрачервоного довгохвильового випромінювання, особливо та його частина, так звані «Промені життя» (довжина хвилі 5-15 мкм), сприяє підвищенню імунітету, прискоренню регенерації клітин організму. Потрапляючи на шкіру людини, такі хвилі викликають почуття тепла та зігрівання. Ці корисні властивості інфрачервоного випромінювання використовуються у оздоровчих та лікувальних закладах у фізіотерапії. Інфрачервоні лампи та інфрачервоні сауни також є прикладом корисної дії на організм людини довгохвильового інфрачервоного випромінювання. Також класичний приклад джерела довгохвильового інфрачервоного випромінювання – сільська піч, яка здавна відома своїми лікувальними властивостями.

Тому, при виборі обладнання з інфрачервоним випромінюванням треба чітко розуміти, яка довжина хвиль використовується саме у конкретному устаткуванні, щоб у подальшому уникнути проблем зі здоров’ям.

Відділом дослідження факторів навколишнього середовища, при проведенні гігієнічної оцінки умов праці за показниками мікроклімату, за потребою проводиться вимірювання теплового (інфрачервоного) випромінювання. Для проведення вимірювань використовується радіометр енергетичної освітленості РАТ-2П-Ф.