Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Ситуація зі сказу у Дніпропетровській області на даний час досить напружена. Щорічно, починаючи з 2018 року, проводилась пероральна вакцинація диких хижих тварин. Кількість позитивних випадків поступово зменшувалась. Остання імунізація лисиць була восени 2021-го.
У 2022-му розкидання принад, внаслідок дії військового стану, не проводилось. Планові заходи по відстрілу лисиць фактично не здійснювались.
Починаючи з другої половини 2023-го значно зросла кількість позитивних випадків на сказ у свійських тварин. Ймовірна причина – зросла кількість лисиць, які є резервуаром сказу в природі. Лисиці забігають на ферми, у населені пункти, на подвір’я, нападають на свійських тварин та людей. Всього у 2023 році досліджено на сказ 401 патматеріал від 15 видів тварин, позитивний діагноз поставлено у 77 випадках.
Вірусологічним відділом Дніпропетровської регіональної Державної лабораторії Держпродспоживслужби також проводяться дослідження на сказ патологічного матеріалу, якій надсилається з Донецької та Запорізької областей, у 2023 році досліджено 67 патматеріалів з Донецької області, з яких 46 позитивних та 5 патматеріалів із Запорізької області, з яких 4 позитивні. Дикі тварини мігрують на великі відстані, імовірно це також є причиною зростання позитивних випадків сказу в Дніпропетровській області.
З початку 2024 року вже поставлено позитивний діагноз у 16-ти випадках. Тому нагадуємо – якщо у вашої тварини змінилася поведінка, вона поводиться неадекватно, спостерігаються прояви агресії, проблеми з ковтанням, слинотеча – треба її ізолювати на 15 діб та проводити постійний нагляд. Якщо тварина померла, треба негайно доставити відібраний головний мозок (від великої тварини) або голову (від дрібної тварини) до вірусологічного відділу для виключення сказу.
Під час транспортування підозрілого у зараженні на сказ матеріалу унеможливлюють ризик контамінації людей: мозок уміщують у вологонепроникний контейнер, голови поміщують у пластикові пакети, після чого – у контейнер з охолоджувачем.
Патологічний матеріал супроводжують документом, що містить такі дані: назва та адреса відправника, вид тварини, прізвище та адреса власника, прізвище та адреса людини, яка була в контакті, анамнестичні та клініко-епізоотичні дані.
Профілактика сказу:
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- здійснювати профілактичні заходи з пероральної вакцинації диких хижих тварин.
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ УЛЮБЛЕНЦІВ!