Що таке сказ і чим він загрожує людям і домашнім тваринам? 

 

Сказ – це гостре невиліковне інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом Rabies virus, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується – смертю. Потрапивши до рани, вірус може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, він торкається до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нейронах. Після нагромадження в ЦНС починається відцентровий рух до слинних і очних залоз.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки,бродячі собаки. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.

За  даними  ВОЗ  і  МЕБ,  сказ  входить  в  першу   п’ятірку  найбільш  небезпечних  зооантропонозів. Через безвідповідальне  ставлення  власників  до  своїх  улюбленців,  частина  тварин  поповнює  ряди  безпритульних, а вочевидь не всі з безпритульних отримують щеплення від сказу, чим наражають на небезпеку інших тварин і людей. 

Хвора собака стає пригніченою, лежить, втрачає апетит, байдужа до води. На другий день стає не спокійною, може ховатись, дивно дихати хапаючи повітря ротом. Може нападати на людей і тікати з дому. Період збудження триває 3-4 дні, гине – на 6-8 день хвороби. Це класична картина. В будь-якому випадку, якщо ви помітили зміну в поведінці вашого улюбленця, варто звернутись до ветеринара. В 2022 зареєстровано 150 випадків. Найчастіше саме собака заражає людину, але щеплена собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження. 

Найчастіше сказ проявляється у котів, в минулому році зареєстровано 168 випадків. У кішки сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресія,уникає господарів. 

Розрізняють  три  періоди  сказу  у  людини:

  1. Передвісники – 1-7 днів, оніміння в місці укусу, збудливість, порушення  психіки, незрозумілий стрес, похмурі думки, температура 38–40 градусів.
  2. Збудження – починається   несподівано   перший   напад   гідрофобії:  хворий  відмовляється від води (спазми  жувальних  і  дихальних  м’язів),  напади  задухи  стають  дедалі  частішими. Виникає  акрофобія –  подув  вітру,  голосний  звук,  яскраве  світло  підсилюють  напад. Наростає  збудження,  хворий  нагадує  п’яну  людину,  бігає, агресивний,  зрушує  з  місця  важкі  предмети.  Сухість  у  роті  змінюється слиновиділенням.
  3. Якщо  людина  не  померла,  починається   стадія  паралічу, посилене   слиновиділення,  лежить   нерухомо,  галюцинує.  Може  почати  ковтати  і  пити – ознаки  швидкої  смерті.  

Буває  атиповий  перебіг  сказу – без  ознак  збудження  і  неспокою. Найбільш дієвим способом вберегтися від сказу є вакцинація. В 2022 році значно зменшилась кількість неблагополучних пунктів по сказу – 469, тоді як в 2021 році їх було 641.