Нітрати містяться у ґрунті, воді, входять до хімічного складу рослин, є продуктами обміну речовин в організмі людей. У невеликих дозах вони не шкідливі, але якщо часто вживати їжу та воду з підвищеним вмістом нітратів, вони починають концентруватися в організмі у великій кількості й тоді перетворюються на нітрити, які вже дійсно несуть шкоду.

Нітрати – це солі азотної кислоти, які є основою багатьох азотних добрив, без них практично неможливе професійне сільське господарство. Добрива – це своєрідна їжа для рослин, без них вони погано зростатимуть і плодоноситимуть. Проте кількість цих добрив у ґрунті іноді може перевищувати норму, що призводить до надмірного накопичення нітратів у овочах та фруктах. Основною причиною росту вмісту нітратів в продукції рослинництва є інтенсивне застосування незбалансованих за живильними речовинами мінеральних добрив.

Навесні продовольчі ринки рясніють ранньою овочевою продукцією. Проте окрім користі, вони можуть нанести й шкоду здоров’ю, адже така продукція вирощується в умовах закритого ґрунту, що сприяє накопиченню в ній надлишкової кількості поживних та часто і шкідливих речовин. Овочі, вирощені у захищеному грунті (теплиці та закриті приміщення) мають більшу здатність накопичувати нітрати.

Небезпека споживання продуктів харчування із завищеним вмістом нітратів полягає ще й у тому, що нітрати під впливом кишкової мікрофлори відновлюються до нітритів, які призводять до розвитку гіпоксії та загальної інтоксикації. Встановлено, що нітрити в організмі людини можуть утворювати нітрозаміни, яким властива канцерогенна дія. Неправильне зберігання, недотримання прийнятих норм витрат, строків внесення добрив у ґрунт можуть зумовити накопичення в ґрунті, а потім і в продуктах рослинного походження надмірної кількості нітратів.

З метою придбання якісної та безпечної продукції, фахівці наполегливо рекомендують покупцям цікавитися результатами лабораторних досліджень щодо вмісту нітратів у овочах та фруктах. У продавців обов’язково повинні бути документи, що засвідчують якість та безпечність партії товару.

Прості поради фахівців стануть у нагоді покупцям ранньої овочевої продукції:

  • купуйте овочі та фрукти лише в місцях офіційної торгівлі, уникайте стихійних ринків;
  • для придбання безпечної продукції поцікавтеся у продавця документами про їх безпеку та якість;
  • не купуйте пошкодженої та розрізаної продукції;
  • перед споживанням ретельно мийте овочі та фрукти під проточною водою.

 

Не купуйте овочі та фрукти у місцях  стихійної  торгівлі!

У разі необхідності, Ви можете звернутися до нашої лабораторії для визначення вмісту нітратів у продукції рослинного походження.