Антибіотики –  це загальна назва різних за хімічною структурою, розчинністю, активністю, механізмом дії та іншими властивостями речовин, які мають здатність пригнічувати ріст, розвиток та знищувати певні види мікроорганізмів. Ці речовини врятували мільйони людських життів, а  в тваринництві, окрім лікувальних цілей, антибіотики в низьких дозах застосовують для покращення росту і профілактики інфекційних захворювань.

Масове застосування антибіотиків у тваринництві призводить до того, що хвороботворні бактерії мутують та пристосовуються, антибіотики перестають на них діяти, виникає резистентність. Резистентні бактерії переносяться від тварин до людей. Також наслідками неконтрольованого використання є накопичення антибіотиків у продуктах тваринного походження. Наприклад у м’ясі частіше присутні не самі антибіотики, а їх залишки. Споживання м’яса, у якому залишилась навіть найменша кількість антибіотиків, може призвести до харчової інфекції. Подальше лікування таких інфекцій буде потребувати більш ефективних, а отже і більш агресивних протимікробних засобів.  Відсутність жорсткого контролю за залишками антимікробних препаратів у продуктах тваринного походження призводить до потрапляння «забрудненої» продукції на полиці магазинів та ринків і споживання її населенням.

Поки ж органічне виробництво не стало нормою, фахівці радять бути максимально обережними із сирим м’ясом:

  • не купувати м’ясо на стихійних ринках;
  • ретельно мити дошки і ножі для розробки сирого м’яса після використання;
  • використовувати окремий розробний інвентар (кухонні дошки, ножі) для сирих та готових продуктів;
  • не вживати часто в їжу субпродукти (печінку і нирки тварин), оскільки вони найбільше накопичують залишки антибіотиків.

Дніпропетровська регіональна лабораторія Держпродспоживслужби здійснює дослідження залишкової кількості 

антибіотиків у продукції тваринного походження мікробіологічним методом: в основі методу використання стандартних штамів мікрооорганізмів, високочутливих до тетрацикліну, стрептоміцину, цинкбацитрацину та пеніциліну. Метод є достатньо об’єктивним та має низьку вартість.

Бережіть себе та своїх рідних!