Лістеріоз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі.
Лістерії зберігається у м’ясі, рибі, овочах, фруктах, воді відкритих водоймищ, ґрунті, піску, молоці, на посуді носія чи хворого, предметах догляду та контактних поверхнях (дверних ручках, меблях), яких торкався хворий або носій.
Особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися у харчових продуктах, навіть при зберіганні у холодильнику чи морозильній камері.
Законодавчо регламентовано, що виробники харчових продуктів повинні дотримуватись національних правових норм та правових норм Європейського Союзу щодо виробництва та реалізації споживачу мікробіологічно безпечних харчових продуктів. Регламент Комісії (ЄС) № 2073/2005 детально визначає критерії, межі кількості Listeria monocytogenes, які повинні відповідати по відношенню до типу та споживчого призначення продуктів харчування, які виробляються. На виробництві, незважаючи на видиме дотримання санітарно-протиепідемічного режиму, можуть бути місця, де скупчуються патогенні мікроорганізми, у т. ч. Listeria monocytogenes.
Бактеріологічний відділ Дніпропетровської регіональної Державної лабораторії Держпродспоживслужби акредитований в системі ISO 17025, проводить дослідження сировини, кормів, змивів на наявність бактерії Listeria monocytogenes.
Дослідження проводяться згідно чинних ДСТУ, а також методом імуноферментного флуоресцентного аналізу на приладі mini VIDAS®. Ця технологія забезпечує відмінну чутливість і специфічність аналізу та скорочує терміни проведення досліджень з 5-ти до 2-х діб. Лабораторія співпрацює з однією з найбільших та відомих компаній з виробництва поживних середовищ «HiMedia» (Індія). Спеціалісти бактеріологічного відділу неодноразово виділяли Listeria monocytogenes у харчових продуктах, а саме фаршах та ММО з птиці, субпродуктах сільськогосподарських тварин.
Для організації проведення досліджень продуктів харчування на наявність Listeria monocytogenes Ви можете звернутися до Дніпропетровської регіональної Державної лабораторії Держпродспоживслужби для її визначення.