Лістеріоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі, їх знаходять у ґрунті, піску, воді. Список джерел (резервуарів) лістерій – досить великий: це можуть бути дикі гризуни, сільськогосподарські тварини (особливо вівці і свині), домашні і дикі тварини (бродячі коти і собаки), а також дикі птахи, в тому числі голуби. Продукти харчування – молоко, м’ясо, риба, овочі, фрукти для збудника – просто відмінне живильне середовище для росту мікроорганізмів.

Як можна заразитися?

Тварини виділяють лістерії в зовнішнє середовище з випорожненнями, сечею, носовим слизом, молоком, навколоплідною рідиною.

Зараження людини може відбуватися при контакті з інфікованими тваринами та птахами, доглядом за ними, при вживанні м’ясної чи рибної продукції без термічної обробки (сире молоко, сирокопчені ковбаси, сир, особливо придбаний на стихійних ринках), через овочі і фрукти. Причому кількість лістерій у забруднених продуктах харчування може бути набагато більша, ніж у зовнішньому середовищі.

Від людини до людини лістерії можуть передаватися фекально-оральним шляхом, тому дуже важливо дотримуватись правил гігієни і ретельно мити руки.

Які симптоми хвороби?

Хвороба характеризується ураженням центральної нервової системи, септичними проявами, абортами, маститами або перебігає у формі безсимптомного носійства. За першими симптомами вона схожа на харчове отруєння. У випадку прогресування хвороби страждає центральна нервова система (головний мозок). Для літніх людей, осіб із ослабленим імунітетом, маленьких дітей та вагітних жінок наслідки можуть бути летальними. Тому важливо звернутись до лікаря, якщо у вас з’явилися ознаки харчового отруєння: слабкість, озноб, підвищена температура, діарея, блювота. Іншою формою хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. У разі ураження нервової системи з’являються ознаки  менінгіту, менінгоенцефаліту або абсцесу мозку.

Де може бути небезпечна бактерія?

У м’ясі, рибі, овочах, фруктах, воді відкритих водойм, ґрунті, піску, молоці, на посуді носія чи хворого (в тому числі на дверних ручках, меблях, унітазі, яких торкався хворий або носій).

Хто може захворіти?

На щастя, сприйнятливість до лістерій у людей невисока. Наша імунна система вміє боротися з цими бактеріями, не допускаючи розвитку хвороби. Захворювання в основному вражає людей зі зниженим імунітетом. Це можуть бути хворі на СНІД та цукровий діабет, особи, які отримують хіміо- і гормональну терапію, люди похилого віку, діти першого року життя, вагітні жінки. Імовірність розвитку лістеріозу у вагітних жінок приблизно в 20 разів вище, ніж у інших дорослих людей. А у хворих на ВІЛ/СНІД ризик того, що при зустрічі з лістеріями розвинеться лістеріоз, вищий у 300 разів.

Яка статистика захворювань на лістеріоз? Якою є ситуація в Україні та Європі?

Із 2007 по 2017 рік в Україні зареєстровано 22 випадки лістеріозу. Із них 11 – в 2017 році. Шестеро хворих померло, із них четверо – новонароджених дітей.

Захворюваність в Україні на лістеріоз реєструється на спорадичному рівні, у вигляді поодиноких випадків не пов’язаних між собою. Усі захворілі проживали в різних регіонах країни.

У 2018 році в Україні зафіксовано 2 випадки захворювання на лістеріоз: перший – у Львівській області, захворіла жінка 1999 року народження на ангінозно-септичну форму лістеріозу, після лікування в стаціонарі одужала. Другий випадок – на жаль, летальний, чоловік 1949 року народження у Києві помер у липні 2018 року від лістеріозу з ураженням тканини головного мозку.

У 2018 році, за даними Європейського агентства з безпеки харчових продуктів, в Європі захворіли 47, померли від лістеріозу 10 людей.

З 2015 року в п’ятьох країнах-членах ЄС (Австрія, Данія, Фінляндія, Швеція та Велика Британія) реєструється спалах  лістеріозу, епідеміологічно пов’язаний із замороженою кукурудзою та, можливо, з іншими замороженими овочами, виготовленими в Угорщині. Ця продукція певної торгової марки була експортована до декількох країн ЄС, а потім поширена на міжнародному ринку до багатьох інших країн. Станом на липень 2018 р. згадані партії замороженої кукурудзи та заморожених овочів були експортовані до 107 країн та територій, включаючи Україну.

29 червня 2018 р. урядовий відділ безпеки харчових мереж Угорщини заборонив реалізацію всіх заморожених овочевих продуктів, вироблених під визначеною торговою маркою з серпня 2016 р. по червень 2018 р., і замовив їх негайне вилучення та відкликання.

Одночасно секретаріат Міжнародної мережі органів з безпеки харчових продуктів (INFOSAN) у тісній співпраці з Європейською системою швидкого реагування щодо продуктів харчування та кормів (RASFF) надіслав відповідну інформацію до країн-імпортерів зазначеної продукції з метою проведення ними розслідування, відкликання продукції та вживання заходів з управління ризиками. 12 липня 2018 року таке повідомлення надійшло до України у зв’язку із надходженням зазначеної продукції до мережі магазинів ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна».

Із 19 липня 2018 року Держпродспоживслужба України розпочала процедуру відкликання цієї харчової продукції. Станом на 26 липня 2018 року вся партія заморожених овочів з Угорщини вилучена з торгівельної мережі ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», а саме: «Кукурудза десертна» (упаковка 400 г) у кількості 5510 шт. і «Мексиканська суміш» (упаковка 2,5 кг) в кількості 1676 шт. Наразі ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» проводить процедуру відкликання цієї продукції від клієнтів або кінцевих споживачів, навіть якщо упаковка вже розкрита та/або втрачений чек.

Як уберегтися від хвороби?

Важливо всі продукти харчування піддавати належній термічній обробці (варіння, смаження, запікання), яка на 100% знищує лістерії. При вживанні сирих овочів і фруктів ретельно їх промивайте, адже лістерії можуть бути на їх поверхні. Також не варто вживати пошкоджені овочі і фрукти (падалиця, тріщини, розломи) – лістерії, якщо вони були, можуть проникнути всередину. Розігрівання у мікрохвильовій печі, бланшування, розморожування при кімнатній температурі не вбиває мікроорганізмів.

Мити овочі і фрукти потрібно відразу, як  ви принесете покупку додому. Особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися у харчових продуктах навіть в холодильнику і морозильній камері.

При приготуванні їжі не розміщуйте сирі і готові продукти  поруч. Не можна різати варені овочі для салату на дошці, де ви тільки що розрізали сире м’ясо. Сирі та готові продукти не можна зберігати на одній полиці в холодильнику.

Не купуйте продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені в їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування.

Дотримуйтесь заходів особистої гігієни, мийте руки після відвідування вулиці, туалету та громадських місць. Мийте руки перед вживання їжі. Використовуйте воду з перевіреною якістю. І доброго вам здоров’я!

 

Іст. https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/listerioz

 

Дніпропетровська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів акредитована на виявлення захворювання.

За допомогою звертайтеся за телефоном :

 (056) 786-10-07

Відділ прийому та реєстрації патологічного матеріалу