Існують інфекційні та інвазійні хвороби, спільні для людини і тварин, людина заражається ними при контакті з хворими тваринами, і в результаті вживання в їжу м’яса хворих тварин, зараженої води і через комах і кліщів.

 

 

Сибірська виразка – гостра гарячкова хвороба домашніх, диких тварин і людей. Викликається аеробного бацилою, яка в організмі тварини утворює капсули, а поза ним – суперечки. Збудник хвороби може поширюватися з водою, забрудненою зараженими стічними водами шкіряних заводів, вовномийок та інших підприємств, що переробляють тваринну сировину, а також з кормами тварин. Зараження людей відбувається при знятті і обробці шкіри, через кровососів і т.п. Людина найчастіше захворює шкірною формою. Заражається при цьому через тріщини, садна та інші поранення шкіри рук, обличчя та інших відкритих частин тіла. При цій формі на місці впровадження бацили утворюється синювато-червоний вузлик, що перетворюється потім в темно-червоний пухирець, що містить червону рідину. Через деякий час бульбашка лопається, тканини, де він перебував, омертвевают, і поруч виникають такі ж вузлики і пухирці. Весь цей процес супроводжується високою температурою.

 Ретельне проведення загальних ветеринарно-санітарних заходів в угіддях, а також дотримання правил особистої гігієни – надійний захист від сибірської виразки.

 

Сказ – гостре інфекційне захворювання. При укусах тваринами обов’язково відвідування лікаря для проведення спеціальних заходів щодо щеплення проти сказу.У разі несвоєчасного лікування летальний результат наступає в ста випадках зі ста. Собак, довгий час живуть на дачах, і собак мисливських порід слід в обов’язковому порядку прищеплювати проти сказу. Гостра інфекційна хвороба. Викликається невидимим під звичайним мікроскопом фільтрующимся нейротропним вірусом, передающимся від хворої тварини до здорової зі слиною при укусах. Хворіють люди, домашні тварини, в тому числі і птиця. Прихований період хвороби – від 10 днів до 1 року. Тривалість його залежить від віддаленості місця укусу від центральної нервової системи і характеру рани.

Характерна ознака сказу у тварин – лякливість або різко виражена дратівливість тварини, яка доходить до буйства. Хворі собаки, кішки і інші тварини без достатніх на те підстав кидаються на людей і тварин, кусають, поїдають неїстівні предмети, розривають свою шкіру, прагнуть втекти. У собак з’являється хрипкий гавкіт, судоми, утруднене ковтання, що змінюється повним паралічем ковтальної і жувальної мускулатури, хитка хода, параліч задніх кінцівок, водобоязнь. Смерть настає через 4-6 днів. При тихій формі сказу тварини не можуть ковтати їжу. Розвивається загальний параліч, що призводить до загибелі.

 Заходи по боротьбі зі сказом:

  – хворих і підозрюваних в захворюванні тварин ізолювати або знищити;

  – трупи зберігати в недоступному для тварин (особливо для гризунів) місці до прибуття ветработніков, але не більше 2 діб, після чого закопати на скотомогильнику на глибину не менше 2 м;

 – провести дезінфекцію заражених місць 2-процентним розчином формаліну або їдкого натру або крутим окропом; одяг, забруднений слиною хворої тварини, випрати, прокип’ятити і пропрасувати гарячою праскою;

  – всіх покусаних людей направити в найближчу санітарно-епідеміологічну станцію або медичний заклад для щеплень проти сказу.

 

 Бруцельоз – захворювання домашніх і диких тварин: вовка, лисиці, зайців; птахів: горобців, голубів, фазанів та ін. Людина найчастіше заражається, з’їдаючи м’ясо зараженої тварини. Слід дотримуватися правил гігієни. У разі захворювання звертатися до лікаря. Бруцельоз – хронічне захворювання, збудник бруцельозу – маленька, нерухома, видима під мікроскопом паличка. Вона залишається життєздатною тривалий час.

Симптоми: підвищення температури до 40 градусів, лихоманка, яка в деяких випадках багаторазово повертається.

Дотримання правил особистої гігієни при розтині та обробленні туш тварин попереджає зараження.

 

Туляремія – інфекційне захворювання. Найчастіше хворіють гризуни, хутрові звірі. Викликає хвороба аеробне, видима під світловим мікроскопом, нерухома бактерія. Зараження відбувається контактно, через травний або дихальний тракт, а в теплу пору року – через комах. Мисливці заражаються при відвідуванні неблагополучних водойм, боліт і лугів; при ночівлі в заражених стогах сіна, соломи; при обробленні туш добутих хворих тварин. Збудник хвороби може проникнути в організм людини під час купання у водоймі, навіть через неушкоджену шкіру і слизові оболонки очей. Прихований період хвороби короткий.

Профілактика – гігієна. Захворювання попереджається винищенням мишоподібних гризунів і паразитичних членистоногих, вакцинацією мисливців і інших людей, які відвідують неблагополучні угіддя, вживанням тільки кип’яченої води, захистом колодязів від попадання в них гризунів, дезінфекцією шкурок і тушок.

 Звернення до лікаря в разі зараження обов’язково.

 

Орнітоз або пситтакоз – інфекційне захворювання домашніх, диких птахів і людини З птахів хворіють кури, фазани, качки, голуби, чайки, папуги і ін. Викликається фільтрующим вірусом. Вірус хвороби гине через 15 хвилин при температурі 65-70 градусів, на льоду зберігається до 2 місяців, стійкий до висушування. Гине в 3% -ому розчині хлораміну через 3 години. Хвороба частіше має прихований перебіг, і тому здорові на вигляд птиці можуть бути джерелом розсіювання збудника цього захворювання в природі. Птахи заражаються при зіткненні здорових з хворими, через заражений корм і повітря, в якому є дрібні частинки заражених фекалій, сечі, пір’я і т.п. Захворювання людей можливо при забійній обробці птахів – общипування пір’я та обробленні тушок, починається з ознобу і слабкості, супроводжується головним болем і болем у суглобах. У разі захворювання – госпіталізація в інфекційній лікарні.

 

Токсоплазмоз – захворювання диких і домашніх тварин, передається і людині. Хвороба викликає масовий падіж тварин. Виявляється і ліквідується за допомогою медичної та ветеринарної служб. Придбало велике епідеміологічне н епізоотичне значення, оскільки встановлено, що у ссавців, птахів і людини один загальний збудник – видиме під мікроскопом паразитична найпростіше – токсоплазма. Токсоплазмоз належить до групи захворювань з природною осередкових. Людина може заражатися як від людини, так і від тварин.

У природно заражених тварин уражаються в основному центральна нервова система, периферичні нерви. Хвороба зазвичай протікає у вигляді масового захворювання тварин зі значною смертністю, головним чином молодняка. У собак спостерігається пригнічення загального стану, виснаження, слабкість, витікання з очей і носа, блідість видимих ​​слизових оболонок, кашель, блювота, задишка, лихоманка і розлад центральної нервової системи. Носійство токсоплазм серед людей поширене широко. Від клінічно здорових носіїв можуть народжуватися хворі токсоплазмозом діти. У ряді випадків токсоплазми викликають важке захворювання і у дорослих.

Передача збудника від одного організму до іншого відбувається різними шляхами: внутрішньоутробно, через контакт з хворими або середовищем, через травний і дихальний тракти, статевим шляхом. Заразними виявляються мокрота, слина, блювотні маси, сеча, фекалії, молоко, м’ясо. Механічно токсоплазми переносять членистоногі.Мухи, наприклад, через 2 години можуть відригувати захоплений ними інвазійний матеріал, який не втрачає заразність, а в тілі клопа заразність не губиться до 5 годин. Переносниками збудника токсоплазмозу є деякі кліщі. Клінічні прояви токсоплазмозу у людей надзвичайно різноманітні.

Токсоплазмоз необхідно своєчасно виявляти і ліквідовувати за допомогою медичних і ветеринарних органів. Не слід згодовувати в сирому вигляді собакам, кішкам внутрішні органи добутих тварин, голову та інші субпродукти, так як вони можуть бути джерелом зараження.

 

Стригучий лишай – грибкове ураження шкіри. Зараження людини відбувається, як правило, від собак і кішок, часто домашніх. Обов’язкове відвідування ветлікарні для домашніх тварин і звернення до лікаря для людини.

Стригучий лишай у собак викликають два види грибка: трихофітон і мікроспорон. Уражається шкіра голови, шиї, кінцівок. Зазвичай на шкірі голови і щік утворюються обмежені, щільні, болючі при натисканні, темно-пофарбовані і майже без волосся піднесення. При натисканні з усть волосяних мішечків виділяється гній. Несвоєчасне лікування призводить до утворення облисів ділянок. При трихофітії вогнища ураження шкіри значно дрібніші і множинні, часто зливаються.

 

Фасциолез – печінково-глистове захворювання оленів, лосів, зайців, бобрів, нутрій, білок і великої рогатої худоби. Проміжний господар збудника фасциолеза – прісноводний молюск. Паразити, локалізуються в жовчних ходах печінки, рідше в цистах легких; яйця виділяються з печінки з жовчю в кишковий канал, а звідти разом з фекаліями назовні.Паразити, що вселилися в жовчні ходи печінки, викликають там запальні явища.

 Лікування обов’язково.

 

Дікроцеліоз – печінково-глистове захворювання лосів, оленів, косуль, ведмедів, зайців, бобрів, нутрій, овець, кіз, великої рогатої худоби і людини. Поширений повсюдно. Проміжними господарями збудника захворювання є наземні або сухопутні молюски, а додатковими – деякі види мурашок. Збудник захворювання – невеликий списоподібний сисун, паразитує в жовчних ходах.

 

Лептоспіроз – захворювання, яке дуже часто зустрічається у тварин, і досить небезпечно для людини. Розмножуючись в крові, віруси цього захворювання вражають багато внутрішніх органів, особливо люблять «гніздитися» в нирках і печінці. Лептоспіри проникають в організм людини через уражені ділянки тіла: порізи і рани, а так само через слизові оболонки. Зазвичай заражаються не від самої тварини, а від її фекалій і сечі, але вірус можна підхопити і скупавшись у брудному ставку, наприклад, там, де живуть качки.

 

Трихінельоз – захворювання викликається дрібним паразитичним черв’яком – трихинеллой. Розмір його 3-4 мм.

Основний носій трихінели – кабан, але хворіти можуть і собаки, свині, кішки, лисиці, куниці, тхори, рисі, ведмеді, кроти та ін. Людина і тварини заражаються, поїдаючи м’ясо, в якому знаходяться личинки паразита. Ознаки хвороби з’являються в перші години: розлад шлункового тракту, нудота, відрижка, блювота, біль в області кишечника, головний біль, відчуття тяжкості в кінцівках, слабкість, лихоманка; до 9-10 дня температура досягає 40-41 градуси обличчя і повіки набрякають, м’язи стають твердими і болючими.

При зараженні великою кількістю личинок може настати смерть в результаті паралічу дихання або пневмонії. Однак в більшості випадків трихінельоз людини тече хронічно. Лікування здійснюється під наглядом лікаря.

Соління і копчення м’яса не призводять до загибелі трихінел, і вони можуть зберігатися в ньому дуже тривалий час. На практиці тріхінеллезне м’ясо піддають технічної утилізації або спалюванню.

 Усі туші свиней, диких кабанів і ведмедів повинні підлягати огляду ветработніков з метою виявлення трихінел і недопущення до вживання зараженого м’яса.

 

Ехінококоз – гельмінтозне захворювання. Викликається личинковою стадією гельмінта (цестоди). Стрічкова форма її паразитує в тонкому відділі кишечника тварин (собак, вовків, лисиць). Личинкова – частіше в печінці, легенях, рідше в інших органах у всіх сільськогосподарських тварин і людини. В результаті розвиваються ехінококові бульбашки і виникає важке захворювання, що закінчується нерідко смертю.

 Зараження людини відбувається від контакту з хворими тваринами. Хвороба дуже небезпечна, уражається, як правило, печінку. Лікування під наглядом лікаря.

Ехінококоз поширений там, де не ведеться боротьба з бродячими собаками, де відсутнє прибирання трупів загиблих тварин і собакам згодовуються внутрішні органи, уражені пухирчастої стадією ехінокока. Заражені собаки, перебуваючи в постійному контакті з людиною і домашніми ссавцями, легко розповсюджують збудників цього захворювання серед людей і тварин.

 

Дифиллоботриоз – викликається гельмінтом лентецом широким, що досягає в довжину 8-12 метрів і завширшки 2 см. Хворіють собаки, лисиці, вовки та інші м’ясоїдні. Людина заражається в результаті контакту з хворими тваринами або від погано прожареного м’яса зараженої риби: щуки, окуня, миня, йоржа, форелі і ін.

 

Опісторхоз – инвазійна хвороба, що викликається паразитом, що живе в печінці або в підшлунковій залозі. Зараження відбувається при вживанні в їжу сирої риби. Переносниками личинок цього захворювання є риби сімейства коропових: язь, сазан, лящ, плотва, ялець, лин, підуст, жерех, густера, краснопірка, піскар, короп. Личинок опісторхозу не буває у лососевих і осетрових риб. Будь-яку рибу необхідно добре прожарювати, до темно-коричневої скоринки, або проварювати до побіління кришталика очей. Стежити, щоб при обробленні риби дрібні сирі шматочки не потрапили в рот. Частіше під час обробки риби обполіскувати руки водою.

 При температурі мінус 15 градусів риба знезаражується протягом доби.

При солінні риба знезаражується протягом 14 -15 днів з подальшою вимочкі, під гнітом термін витримки скорочується до 3-4 днів.

 

Туберкульоз – хронічне інфекційне захворювання домашніх, диких тварин і людини. Викликається видимої під мікроскопом кислото-стійкою паличкою трьох типів: людської, великої рогатої худоби і пташиної. Кожна з них найбільш небезпечна для свого господаря, але може викликати захворювання і у інших.

Джерелом зараження людини є хворі тварини, продукти тваринного походження і інфікована хворими тваринами зовнішнє середовище, а також хворі люди і заражений ними повітря, навколишні предмети і т.п. Хворіють різними формами легеневого туберкульозу, туберкульоз кісток і суглобів, периферичних залоз, шкіри, серозних оболонок гортані, кишечника, сечостатевих і інших органів, туберкульозний менінгіт.

З метою попередження захворювання на туберкульоз продукти, отримані від тварин з ознаками виснаження, ослаблення організму, слід вживати в їжу тільки після їх перевірки фахівцем ветеринарної медицини.

 

Ящур – вірусне захворювання великої рогатої худоби, овець, кіз, свиней, лосів, оленів, зубрів, козуль, кабанів та інших парнокопитних жуйних, чи кошенят, собак, домашньої птиці, коней. Люди хворіють рідше.

Хвороба у людей починається, як правило, гостро, з ознобом і високою температурою. Виникає болючість слизової оболонки порожнини рота, губ, рясне слиновиділення.

Для запобігання захворювання не слід пити сире молоко. Необхідно дотримуватися правил особистої гігієни.

 

Феліноз – хвороба котячої подряпини. Зараження відбувається через слину хворого кошеня (дорослі кішки в більшості випадків мають стійкий імунітет до збудника). Проявляється захворювання в почервонінні місця ураження і в дуже неприємному і хворобливому збільшенні лімфатичних вузлів. Зазвичай хворі обходяться без лікування, переносячи неприємні відчуття протягом місяця. Профілактики фелінозу, на жаль, не існує.

 

Сальмонельознебезпечне для людини ураження травної системи. Часті мешканці людського житла – різноманітні гризуни: мишки, декоративні щури, морські свинки, хом’яки, кролики, шиншилли можуть виявитися його переносниками. Ознаки його у тварин: втрата апетиту, зниження ваги, кон’юнктивіт, несподівана смерть. Профілактикою є миття рук з антибактеріальним милом і періодична дезінфекція клітин.

 

Лістеріоз – дуже поширене серед гризунів і передається людині захворювання. Зараження відбувається через інфіковану їжу, повітряно-крапельним шляхом і за допомогою зовнішніх паразитів. Характерний зовнішній ознака лістеріозу – порушення рівноваги під час переміщення тварини. Лікування проводить тільки лікар.