Епідемії страшних хвороб загрожують не тільки людині. Братів наших менших часом буквально викошують приблизно ті ж серйозні захворювання – від лихоманки Ебола і сибірської виразки до раку і чуми, розповідає кореспондент ВВС Earth.

Спалах смертельних захворювань здатний знищити тисячі тварин за дуже короткий час. Особливо небезпечною ситуація стає тоді, коли мова йде про рідкісних або зникаючих видах.

За останні десятиліття виникло чимало нових захворювань тварин, а вже відомі хвороби з’явилися на нових територіях. “Виною тому, в якійсь мірі, збільшення обсягів торгівлі та людської міграції, що сприяє поширенню патогенів в різних регіонах”, – коментує Мерм Кілпатрік з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі. Інфекції передаються між людьми, домашніми і дикими тваринами.

Найсерйознішою загрозою фауні як і раніше залишається скорочення ареалів існування, часто викликане розширенням площі сільськогосподарських земель. Але хвороби теж можуть призвести до суттєвого зменшення або навіть вимирання популяцій диких тварин, підкреслює Річард Кок з Королівського ветеринарного коледжу в англійському місті Хэтфилде.

У цій статті мова піде про десять захворювань, що завдають великої шкоди тваринам в дикій природі. Почнемо наш перелік з сумно знаменитої недуги.

 

1.Лихоманка Ебола

Ми сприймаємо Еболу як хворобу людини, і тому є очевидне пояснення: спалах цієї лихоманки в минулому році забрала близько 10 тисяч людських життів. Але вона ж пройшлася і по популяціям наших найближчих родичів, людиноподібних мавп.

На початку 1990-х років Ебола викосила зграї шимпанзе в національному парку Тай в африканському Кот-Д’івуарі. У наступному десятилітті кілька спалахів захворювання в Республіці Конго серйозно прорідили тамтешню популяцію горил: у 2002-2003 роках лихоманка вбила близько 5000 знаходжуючихся на межі вимирання приматів у заповіднику Лосси, а потім, у 2003-2004 роках, знищила сотні горил в національному парку Одзала.

Вірус Еболи дуже небезпечний і для шимпанзе, і для горил. Він вбиває приблизно 95% заражених особин, викликаючи сильну лихоманку і кровотечі.

Загроза ця стає ще більш серйозною, коли вона накладається на інші небезпечні для людиноподібних приматів фактори – браконьєрство і вирубку лісів. Безконтрольна полювання настільки знизила чисельність горил і шимпанзе, що Ебола здатна остаточно знищити деякі популяції, говорить Джулія Джонс з Бангорского університету у Великобританії.

Одним із варіантів вирішення проблеми може стати вакцина проти Еболи. До 2014 року вчені випробували цей препарат на групи шимпанзе в неволі, і він виявився безпечним і ефективним.

 

2.Хитрідіомікоз

Смертельно небезпечний грибок хитридиомицет виявився фатальним для багатьох жаб і саламандр. За останні 30 років він викликав катастрофічне зниження поголів’я понад 200 видів земноводних, а деякі з них в результаті навіть вимерли.

Наприклад, епідемії у панамському національному парку Ель-Копе на початку 2000-х років знищили 30 видів. П’ять з них не були відомі науці.

Цей грибок з латинською назвою Batrachochytrium dendrobatidis зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди. Він вражає зовнішній шар шкіри земноводних. Оскільки жаби і саламандри всмоктують через шкіру поживні речовини і воду, інфекція з часом їх вбиває.

Однак цей грибок не завжди був настільки шкідливим. Протягом більш ніж 100 років він не завдавав ніякої шкоди земноводним в деяких ареалах їх проживання, приміром, в американському штаті Іллінойс і в Кореї.

Від інфекції гинуть не всі заражені види. Деякі з них, наприклад, американська жаба-бик і африканська гладка шпорцева жаба, стійкі до небезпечного грибка. Ці види, як передбачається, сприяли розповсюдженню захворювання, хоча, як зазначає Кілпатрік, свою роль у цьому зіграла і міжнародна торгівля земноводними.

 

3. Енцефаліт Західного Нілу

У 1999 році американське місто Нью-Йорк став епіцентром спалаху небезпечного захворювання. Люди зверталися в лікарні з енцефалітом: у них був запалений мозок. Приблизно в той же час були знайдені мертвими кілька міських ворон та інших птахів із зоопарку в Бронксі. У всіх цих випадках винуватцем був вірус енцефаліту Західного Нілу, в той час зустрічався в основному на території Африки і Азії.

Цей вірус, переноситься комарами, з тих пір заразив і вбив мільйони птахів на території США, Мексики і Канади. Вірус був виявлений у 48 видів комарів і 250 видів птахів, іноді він також передається людям і коням.

У деяких районах із-за цієї хвороби поголів’я американських воронов скоротилася на 45%. Вірус також призвів до істотного зниження чисельності інших видів пернатих, таких як мандрівний дрозд, східна сиалия, острохохлая синиця і синиця-гаїчка. Тим не менш, за словами Килпатрика, повне вимирання від вірусу Західного Нілу їм не загрожує.

Однак під загрозою опинилися й інші, більш рідкісні види. Вчені розробили анти-енцефалітну вакцину для каліфорнійського кондора і для острівної чагарникової сойки, яка мешкає тільки на острові Санта-Круз біля південно-західного узбережжя США. Зараз ведеться тестування вакцин і для інших видів пернатих.

 

4. “Синдром білого носа”

У 2006 році спелеолог-любитель зробив фотографію кажана в печері поблизу міста Олбані в американському штаті Нью-Йорку. Ніс рукокрылого був покритий білим грибком. Цей знімок став першим фотографічним свідченням небезпечної епідемії, що уразила кажанів в Північній Америці. Хвороба, що одержала назву “синдром білого носа”, швидко поширилася по території США і Канади.

В результаті епідемії загинуло майже шість мільйонів кажанів, а чисельність деяких видів – наприклад, североквинслендского гладконоса – на північному сході континенту скоротилася на 99%. “Синдром білого носа” серйозно позначається на популяціях кажанів Північної Америки”, – констатує Кок.

Грибок, що викликає захворювання, називається Pseudogymnoascus destructans. Він порушує зимову сплячку кажанів. Замість того, щоб спати в своїх печерах, кажани летять занадто далеко від лігва, причому навіть в денний час. Вони швидко виснажують свої запаси підшкірного жиру і гинуть від голоду.

Зараза, можливо, прийшла з Європи, де вона не чинить на місцевих кажанів ніякого помітного небезпечного впливу. В якості можливих заходів боротьби з епідемією розглядається обмеження доступу людей у печери та охорона місць проживання кажанів.

 

5. Сибірська виразка (антракс)

Сибірська виразка сумно знаменита в якості зброї біотерору. Проте ця хвороба загрожує фауні споконвіку. У основному вона вражає травоїдних, але може передаватися і іншим ссавцям, в тому числі деяким хижакам, людиноподібних мавп і людини.

У зараження сибірською виразкою можуть бути різні наслідки, і залежать вони від виду тварини та екосистеми, в якій цей вид мешкає. В таких районах, як національний парк Етоша в африканській Намібії, ця хвороба вважається природною складовою навколишнього середовища, і спроби боротися з нею були залишені ще на початку 1980-х років, розповідає еколог Уенді Тернер з Університету Осло в Норвегії.

Однак час від часу спалахи сибірської виразки стають смертельно небезпечними. Приміром, у 2004 році в заповіднику Малилангве в Зімбабве антракс знищив близько 90% місцевої популяції диких травоїдних тварин. У 2010 році в результаті схожої спалаху захворювання в Уганді загинули більше 80 бегемотів.

Спори сибірської виразки (Bacillus anthracis) можуть жити в грунті протягом декількох років і заражати травоїдну худобу, а через неї – і людей. За словами Тернера, для боротьби з хворобою варто регулярно прищеплювати домашніх травоїдних тварин.

 

6. Лицьова пухлина тасманійського диявола

Серед тасманійських дияволів, що мешкають в Австралії, спалахнула дивна епідемія заразного онкологічного захворювання. Цей рак передається від однієї тварини іншій, коли вони кусають один одного. А роблять вони це нерідко, борючись за їжу або за статевих партнерів.

Ця хвороба часто призводить до летального результату. На мордах у заражених дияволів з’являються великі ракові пухлини, які згодом поширюються по всьому тілу і вбивають тварину протягом декількох місяців.

На думку вчених, спочатку захворювання з’явилося в так званих шванівських клітинах нервової тканини лише у однієї тварини. Однак потім ракові клітини стали поширюватися від одного тасманійського диявола до іншого, чому сприяла схильність цих тварин до бійок.

Генетично всі тасманійські дияволи дуже мало відрізняються один від одного, і, як наслідок, їх імунна система не здатна чинити сильний опір раку. Вперше ця хвороба була помічена в 1996 році, але з тих пір вона знищила до 90% деяких популяцій цих тварин.

Для охорони виду вчені створили в неволі “резервні популяції” з приблизно 500 здорових тасманійських дияволів. В рамках цих популяцій представлено 98% генетичного різноманіття всього виду.

 

7. Собача чума

Вірус собачої чуми, що з’явився у домашніх собак, знищує диких хижаків по всьому світу. Цей вірус дуже схожий на збудника людської кору, він вражає дихальну, нервову і травну систему тварин.

У 1985 році собача чума вразила чорноногих тхорів в американському штаті Вайомінг. Потім, на початку 1990-х, від неї загинуло багато гієновидних собак в Африці, а також близько 1000 львів. А в кінці 2000-х років вірус знищив 49 з 52 утримуваних в неволі в Танзанії гиеновидных собак – всього за два місяці.

Із зростанням поголів’я домашніх собак ця хвороба поширюється на нові території і передається все більшій кількості видів хижих тварин. Від неї постраждали, зокрема, рідкісні амурські тигри, що живуть на Далекому Сході Росії.

Щеплення домашніх собак здатне якоюсь мірою обмежити поширення вірусу. Однак цього не цілком достатньо, так як його можуть переносити і інші тварини. Для порятунку рідкісних видів, можливо, слід зробити їх цілеспрямовану вакцинацію.

 

8. Хламідіоз

Австралійські коали страждають від венеричного захворювання, хламідіозу, яке зустрічається також і у людини. Ця хвороба може позбавити заражену коалу здатності до розмноження, призвести до інфекцій сечостатевої та дихальної систем, осліпити або навіть вбити тварину.

Наклавшись на посуху, хламідіоз скоротив чисельність коал в деяких районах Австралії з 60 тисяч в середині 1990-х років до 10 тисяч в 2012 році. Найбільше постраждали популяції в штатах Квінсленд та Новий Південний Уельс.

Для того, щоб вчасно виявити інфекцію, деякі ветеринари вдаються до ультразвукового сканування тварин замість традиційних мазків. Крім того, вчені приступили до секвенірованію генів коал, у тому числі тих, які відіграють ключову роль в імунній системі. Фахівці сподіваються зрозуміти, як захворювання впливає на гени.

Ситуацію ускладнює ще одне захворювання – ретровірус коал, схожий на вірус імунодефіциту людини. Він пригнічує імунну систему, роблячи тварин менш стійкими до хламідій.

Два цих захворювання, а також руйнування середовища проживання коал і загроза з боку інших видів, поставили цих симпатичних тваринок на грань вимирання. Проте вже проведені успішні тести вакцини, яка, можливо, зможе їх врятувати.

 

9. Зудневая короста

Зудневая короста, як випливає з назви, викликає сильний свербіж і непереборне бажання почухатися, що може призвести до інфекцій і навіть до смерті. Викликає її мікроскопічний паразит – коростяний кліщ.

До цього захворювання схильні більше 100 видів тварин, від австралійських вомбатів до європейських лис і рисей і північноамериканських волков. Близький родич звіриного коростяного кліща коросту викликає у людини.

Кліщ вгризається під шкіру, і залишені ним коростяні ходи запалюються. Інфекція поширюється при постійному розчісуванні. З часом тварина може втратити шерсть, почати страждати від зневоднення, холоду і голоду, і в деяких випадках навіть померти.

У багатьох стабільних популяціях короста не надає довготривалого впливу на чисельність тварин. Але хвороба може виявитися фатальною для популяцій, які вже знаходяться під загрозою зникнення або живуть в ізоляції. Наприклад, вважається, що від корости вимерли всі лисиці на датському острові Борнхольм.

Щоб позбавити від корости окремі групи тварин, ветеринари застосовують антипаразитні препарати, такі як івермектин.

 

10. Чума

Та ж сама бактерія, яка викликала спустошливі епідемії чуми в людській цивілізації (в тому числі європейський “чорний мор” середини XIV століття), викошує також представників тваринного світу. Це чумна паличка Yersinia pestis.

Чума у тварин вперше спостерігалася в Північній Америці на початку XIX століття.Можливо, судна, які приходили з уражених чумою районів Європи і Азії, привезли з собою заражених бліх і щурів, які передали чумну паличку  місцевій фауні, яка до того з чумою не стикалася.

 У деяких районах Північної Америки чума знищила цілі колонії лугових собачок.  Смертність від неї у цих тварин становила понад 90%.

 Зникнення лугових собачок в свою чергу призвело до зниження числа черноногих тхорів.  Це один з найрідкісніших видів північноамериканських тварин, вони харчуються в основному луговими собачками і вирощують потомство в їх норах.  Тому тхори залежать від лугових собачок, не кажучи вже про те, що і для них самих чума теж смертельно небезпечна.

 Вимираючих тхорів почали розводити в неволі і знову випускати в дику природу, і зараз їх чисельність повільно зростає.  Допомогти зупинити поширення чуми може і вакцинація тхорів, а також лугових собачок – за допомогою приманок з вакциною.

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

Оригінал статті http://www.bbc.com/earth/story/20150327-ten-scary-diseases-of-animals